Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Przewóz
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji

Szczegóły informacji

Azbest - działania edukacyjne

Informacja ogłoszona dnia 2021-11-04 11:40:02 przez Administrator Systemu

Akapit nr 1 - brak tytułu

AZBEST – Działania edukacyjne
 
Azbest, właściwości i zastosowanie
Azbesty są minerałami naturalnie występującymi w przyrodzie, należącymi do dwóch grup:
Azbestów serpentynowych i azbestów amfibolowych. Do grupy serpentynów należy azbest chryzotylowy (azbest biały), natomiast w grupie azbestów amfibolowych znaczenie mają dwie odmiany: azbest amozytowy (azbest brązowy) i azbest krokidolitowy (azbest niebieski). Wszystkie odmiany azbestu krystalizowały się w postaci cienkich, wydłużonych monokryształów, których długość może niekiedy dochodzić do kilkudziesięciu centymetrów.
 
Największe zastosowanie przemysłowe miał azbest serpentynowy (chryzotylowy), był odporny na działanie czynników chemicznych, wysokich temperatur oraz na ścieranie,   a także źle przewodził ciepło i elektryczność. Używany był do wyrobu tkanin ogniotrwałych, okładzin ciernych, szczęk hamulcowych, farb ogniotrwałych, materiałów izolacyjnych oraz niepalnych materiałów budowlanych.
Pomimo, iż występowanie azbestu w przyrodzie jest stosunkowo powszechne, tylko w kilku miejscach na świecie prowadzona była eksploatacja azbestu na skalę przemysłową. Polska nie posiada złóż azbestu nadającego się do eksploatacji przemysłowej.
Wyroby azbestowe zostały zastosowane m. in. W budownictwie mieszkalnym. W pokryciach dachowych wykorzystano płyty faliste, płyty prasowane typu karo oraz gąsiory,                     a w elewacjach stosowano następujące materiały:
  • Płyty barwne, autoklawizowane typu acekol, kolorys, pikolorys,
  • Płyty azbestowo-cementowe, prasowane, płaskie, okładzinowe,
  • Płyty lignocementowe modyfikowane,
  • Płyty prasowane typu karo.
Rury wykonane z wyrobów zawierających azbest, wykorzystywano jako rury ciśnieniowe         w wodociągach oraz rury grawitacyjne w kanalizacji.
Szczeliwa azbestowo-kauczukowe „polonit” stosowano jako płyty i uszczelki do połączeń armatury prowadzącej wodę o wysokich parametrach lub parę, gazy obojętne i aktywne, roztwory soli nieorganicznych i organicznych. Szczeliwa azbestowo-cementowe „gambit” stosowano jako płyty i uszczelki do uszczelniania stałych elementów maszyn i urządzeń pracujących w środowiskach, w których występuje para wodna, woda i wysoka temperatura do 500°C.
 
Szkodliwy wpływ azbestu na zdrowie człowieka
Chorobotwórcze działanie azbestu jest wynikiem wdychania włókien zawieszonych   w powietrzu. Szczególną cechą azbestu jest to, że włókna gromadzą się i pozostają w tkance płucnej w ciągu całego życia. Zmiany chorobowe mobą pojawić się po kilku lub nawet kilkudziesięciu latach.
Biologiczna agresywność pyłu azbestowego jest zależna od stopnia penetracji i ilości włókien, zatrzymanych w dolnej części układu oddechowego. Wynika to głównie z fizycznych   i aerodynamicznych cech włókien. Duże znaczenie ma średnica włókien. Włókna cienkie,  o średnicy poniżej 3 mikrometrów, przenoszone są łatwiej i docierają do końcowych odcinków dróg oddechowych, a włókna grube, o średnicy powyżej 5 mikrometrów, zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Skręcone włókna chryzotylu o dużej średnicy, mają tendencję do zatrzymywania się wyżej, w porównaniu z igłowymi włóknami azbestów amfibolowych, z łatwością przenikających do obwodowych części płuc.
Pomiędzy pierwszym narażeniem a pojawieniem się objawów chorobowych związanych  z ekspozycją na azbest najczęściej mija długi okres czasu, co oznacza, że aktualnie wykrywane są skutki zdarzeń, które miały miejsce 20-40 lat temu. Pylica azbestowa może zwiększyć wystąpienie raka płuca i międzybłoniaka opłucnej lub otrzewnej.
Rak płuca jest najbardziej powszechnym nowotworem złośliwym powodowanym przez azbest. Zarówno rak płuca jak i międzybłoniak opłucnej, rozwijają się gwałtownie i charakteryzują się krótką przeżywalnością.
Nadal istnieje ryzyko narażenia na kontakt z wyrobami zawierającymi azbest w budynkach, urządzeniach i instalacjach poprzez:
  • Niewłaściwe składowanie odpadów azbestowych,
  • Użytkowanie wyrobów azbestowych, prowadzące do zanieczyszczenia powietrza pyłem azbestowym np. w wyniku: korozji i mechanicznych uszkodzeń płyt azbestowo-cementowych, ścierania tarcz sprzęgłowych i hamulcowych,
  • Niewłaściwe usuwanie z dachów i elewacji wyrobów zawierających azbest,
  • Powietrze z urządzeń grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i izolacji zawierających azbest.

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Przewóz
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2021-11-04
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Andrzej Gołowczyński
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2021-11-04 11:31:34
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Administrator Systemu
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2021-11-04 11:40:02
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Administrator Systemu
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2021-11-04 11:40:02
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
894 raz(y)